sobota, 6 listopada 2010

Trochę więcej optymizmu


Nie dość, że Podlasie w powszechnym odczuciu to Polska B, to ostatnie lata mogą sugerować, że Łapy to miasto kategorii B w województwie podlaskim. Myślę, że mimo zbiegu niepomyślnych wydarzeń powinniśmy powalczyć o swoje prawa – przecież jesteśmy największym ośrodkiem miejskim w powiecie białostockim. Stąd moje hasło: Nie jesteśmy gorsi.

Bezpieczeństwo, zdrowie, oświata, infrastruktura komunikacyjna – to najważniejsze zadania z katalogu obowiązków państwa względem obywatela. A Starostwo to w znacznym stopniu samorządowy reprezentant tegoż państwa w naszej małej ojczyźnie. I zobowiązania ma podobne.
Art. 4. 1. ustawy o samorządzie powiatowym głosi, że „Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie: (-)2. promocji i ochrony zdrowia”.
Zakładamy więc, że władze powiatu są świadome, że zdrowie mieszkańców jest jedną z najważniejszych spraw dla ich wyborców i dlatego konsekwentnie powinny dążyć do stworzenia takiej sytuacji, w której pacjent miałby poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i satysfakcję, że jest traktowany merytorycznie przez pracowników służby zdrowia.
Jeden z wielu przykładów. Na pewno wielu z Państwa spotkało się z sytuacją, że czasy przyjęć niektórych lekarzy specjalistów są czysto teoretyczne – informują nas, że lekarz przyjmuje powiedzmy 3 godziny, a praktycznie znika po jednej godzinie – bo akurat w tym momencie nie było już chętnych do zasięgnięcia porady; czekamy więc nierzadko cały tydzień na ponowne pojawienie się specjalisty. To przecież bardzo łatwo można zmienić.
Zapewnienie odpowiednich standardów i dbałość o satysfakcję pacjenta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach winny być jednym z ważnych celów Rady Powiatu. Fatalny stan budynków, w których mieszczą się przychodnie czy unoszący się zapach grzyba w przychodni przy ul. Korczaka raczej o takich standardach nie świadczą.
Konieczna jest również modernizacja obiektu szpitala łącznie z systemem komunikacyjnym wokół niego, pamiętającym jeszcze czasy budowy przed kilkudziesięciu laty. Dalsze inwestowanie w zakup aparatury i nowoczesnego sprzętu medycznego czy wreszcie poszerzenie zakresu oferowanych usług: w dobrych szpitalach powiatowych w kraju jest od 10 do 16 oddziałów (w Łapach 5); jeśli idzie o przychodnie – minimum 10 a nawet do 27 poradni (w Łapach 8).
Możemy to zmienić. Ja chcę to zmienić - przecież nie jesteśmy gorsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz